layout-wrota-lipiec2014-tlo-gosp

gospodarka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-puste

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Przejścia graniczne

Informację udostępniono: 28.12.2005 11:52
 
Województwo podkarpackie graniczy od wschodu z Ukrainą i od południa ze Słowacją. Na obu tych granicach funkcjonują przejścia graniczne transportu kolejowego i drogowego, zarówno o charakterze lokalnym, jak i tranzytowym.

Główne przejścia graniczne:
 
  • kolejowe: Przemyśl, Werchrata, Krościenko i Łupków.
Największe przejście kolejowe zlokalizowane jest w Przemyślu na międzynarodowej magistrali kolejowej E–30 relacji Kraków-Rzeszów-Medyka-Lwów-Kijów. Ma ono zaplecze terminalowe zarówno dla ruchu osobowego, jak i towarowego, w powiązaniu funkcjonalnym ze stacjami w Przemyślu, Medyce i Żurawicy. Przejście jest systematycznie modernizowane i roz­budo­wywane.
W latach 1994-1997 uruchomiono na granicy z Ukrainą dwa przejścia kolejowe: w Werchracie dla ruchu towarowego i w Krościenku dla lokalnego ruchu osobowego.
W tym samym okresie uruchomiono na granicy ze Słowacją przejście kolejowe dla ruchu towarowego w Łupkowie, gdzie od czerwca 1999 r. odprawiane są także przewozy osobowe.
  • drogowe: w Korczowej, Medyce, Krościenku i Barwinku.
Na drodze krajowej nr 4 (E-40) w Korczowej funkcjonuje największe drogowe przejście graniczne w województwie podkarpackim w kierunku zachód - wschód. Przejście to obsługuje pełny ruch ciężarowy, samochodów osobowych i autokarów. Dokonywane są całodobowo odprawy weterynaryjne, fitosanitarne, sanitarno-epidemiologiczne i jakości artykułów spożywczych.
Na  drodze krajowej nr 28 w Medyce funkcjonuje drogowe przejście graniczne w kierunku zachód - wschód. Przejście to jest w rozbudowie, obsługuje pełny ruch towarowy, samochodów osobowych oraz ruch pieszy. Odprawy weterynaryjne i fitosanitarne dokonywane są na zgłoszenie.
Na drodze nr 84 w Krościenku funkcjonuje drogowe przejście graniczne obsługujące ruch samochodów osobowych i  ciężarowych do 3,5 t i autokarów bez odpraw weterynaryjnych i fitosanitarnych.
Na drodze krajowej nr 9 funkcjonuje graniczne przejście drogowe w Barwinku. Obsługuje ono ruch osobowy i towarowy ze Słowacją. W ciągu drogi powiatowej otwarte jest też przejście granicznego ze Słowacją w Radoszycach.
  • lotnicze: Rzeszów-Jasionka i Mielec
Przejście graniczne na lotnisku w Jasionce obsługuje międzynarodowy ruch osobowy i towarowy. Jest to jedyne lotnisko komunikacyjne w południowo-wschodniej Polsce, wyposażone w urządzenia o wysokich standardach światowych,  pasie startowym długości 3 200 m, przystosowanym do przyjmowania wszystkich typów samolotów, zarówno w komunikacji krajowej, jak i międzynarodowej.
Przejście graniczne na lotnisku w Mielcu obsługuje międzynarodowy ruch osobowy. Odprawy graniczne dokonywane są na zgłoszenia.
Zamieścił: Piotr Pernak


Zainwestuj w Podkarpackim

NEREUS LOGObleu fond blanc

aviavalleybaner prognoza

podkarpackie sz perspektywalotniksko

monitoruj podkarpackiepolska pomoc pl 220

move on greentourage